Costa Magica – İnceleme

Costa Cruise ‘un 2004 yılında suya indirdiği Costa Magica 13 adet yolcu güvertesi, 271 metre uzunluğu, 102.587GT ağırlığı ile inşaa edildiği yılların devasa gemisi olsa da günümüzde orta ölçekli gemi sınıfına girmekte. Yaklaşık olarak 2700 yolcu kapasiteli gemide, 1100 civarı personel çalışmakta. yolcu başına 2,45 personel ortalaması ile kendi segmentinde oldukça iyi bir hizmet oranı sağlamakta.

Avrupa’da “İtalyan Stili İle Seyahat” anlayışı ile hizmet veren gemide bir çok mekan adını İtalya’nın ünlü tatil beldelerinden almıştır. Ana yemek restoranlarından biri olan “Portofino Restoran” da bunlardan biridir.

Avrupa’da izlediği rotalarda yolcularının %75’ini İtalyanlar oluşturmaktadır. Daha sonra İspanyol, Alman, Fransız ve az sayıda Amerika’lı cruise severlere hizmet vermektedir. Gemide bir çok dilde anons yapılmakta olup, Türkiye’den giden yolcular için gemi yönetimi grubun rehberine gemideki Türk yolcu sayısını da göz önünde bulundurarak Türkçe bilgilendirme yapma izni vermektedir.

Kabinler

Toplam kabin sayısı 1358 dir. 464 balkonlu kabin ve tamamı özel balkona sahip 58 farklı boyut ve kategorilerde suite kabin bulunmaktadır.

İç ve dış kategori kabinlerde geniş bir kıyafet dolabı, makyaj masası, televizyon, saç kurutma makinesi, kasa ve mini bar mevcuttur. Ayrıca kabinlerde 220V/60 Hz. – 110V/60 Hz voltaj bulunmaktadır. Giderken yanınızda dönüştürücü priz götürmenizde fayda var.

  • İç Kabin

Banyo malzemesi olarak şampuan niyetine de kullanılan sıvı sabun mevcuttur. Herhangi bir losyon ya da şampuan mevcut değildir. Bu sebeple havalimanında indiğinizde gemiye binmeden önce bir dükkan ya da markete uğrayıp şampuan almanızda yarar var.

Kabinlerin ışıklandırmasında küçük başucu lambaları, makyaj dolabı üzerinde bulunan aydınlatma ve tavanda güçlü aydınlatma ünitesi mevcuttur. Bu yönden odalar kesinlikle yeterli ekipmana sahip.

İç, dış ve balkonlu kabinler arasında temel ekipmanlar bakımından hiç bir fark yoktur. Banyo malzemeleri, oda içi kullanım ekipmanları (mini bar-telefon-televizyon vb.) tüm kabinlerde standarttır.

Aynı yaştaki bir çok gemide dış kabinlerin büyük çoğunluğunda görüş engeli bulunmaktadır ya da dış kabinlerin camı küçük lumboz camlardan oluşmaktadır. Costa Magica’da hiç bir dış kabinde görüş engeli mevcut değildir. Görüş engelinden kasımız, dış kabinlerin önünde filikalar yoktur. Direkt olarak denizi görebilirsiniz. Dış kabinde seyahat etmeyi alışkanlık edinen cruise severler Costa Magica’da çekinmeden bu kategoriye rezervasyon yaptırabilirler.

Kabin temizliği gemi personeli tarafından günde ortalama 3 kere yapılmakta. Sabah kahvaltıdan döndüğünüzde odanızı ve yatağınızı toplanmış olarak bulursunuz, öğlen saatlerinde de odanız siz aksini belirtmediğiniz sürece toplanacaktır. Akşam yemeğine gittiğinizde ise odanız yatmaya hazırlanacaktır. Odaya geldiğinizde perdelerin kapalı, yatağınızın açık ve başucu lambanızı açık olarak göreceksiniz.

Restoranlar

Costa Magica misafirlerine Smerelda ve Portofino isimli 2 adet ana restoranı ile hizmet vermekte. Akşam yemekleri 2 oturum halinde yapılırken, öğlen yemeği ve kahvaltı serbest oturum olarak hizmet vermekte. Akşam yemeklerinde 1. oturum 18:15 – 18:30 arası başlamakta ve yaklaşık olarak 2,5 saat sürmektedir. 1. oturumun ardından 21:15 – 21:30 arası 2. oturum başlamakta.

Her iki restoran geminin 3. güvertesinde bulunmaktadır.  Smeralda geminin kıç tarafında panoramik deniz manzarasına sahiptir. Portofino ise geminin ön tarafında bulunmaktadır. Burada önerimiz gemiye giriş yaptıktan sonra akşam üzeri saat 16:00 sularında restoran yöneticisi olan “Maitre’d” ana restoranda misafirlerin taleplerine göre restoran ve masa değişikliği yapmaktadır. Dilediğiniz değişikliği kendisine restoranlardaki müsaitlik doğrultusunda yaptırabilirsiniz. Restoranların ikisinde de aynı menüler ile servis yapılmaktadır.

00010293

 

Akşam yemeği menüsünde her gün sabit olarak sipariş edebileceğiniz et, tavuk, balık ve makarna çeşitleri mevcuttur. Bunların yanında her gün yenilenen 3 çeşit ana yemeğin yanı sıra şefin özel olarak önerdiği 1 adet yemek alternatifinizde mevcuttur. Çeşit konusunda sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ayrıac başlangıç, aparatifler ve tatlılarda en az 3 çeşit olarak menüde yer bulmaktadır.

Ana restoranların dışında geminin en üst güvertesinde Büfe Restoranda açık büfe olarakta akşam yemeğinizi alabilirsiniz.

Genel kullanım alanları

Genel kullanım lanaları olukça renkli dizayn edilmiş. Geminin duvarlarında, köşelerde, asansörlerde toplam 5652 adet tablo, heykel vb. görsel eser mevcut. Hemen hemen tüm alanlarda bir aktivite mevcut. Gündüz saatlerinde geminin animasyon ekibi tarafından organize edilen aktiviteleri akşam saatlerinde canlı müzik ve vokalistler alıyor. Gece 02:00’a kadar genel kullanım alanları aktif olarak kullanabiliyorsunuz.

5. güvertede canlı müzik ile dans edebileceğiniz büyük bir pist bulunmakta. Çok sayıda cruise severi ağırlayabilen bu alanın adı Grand Bar Salento. Aynı alanda yine büyük bir bar bulunmakta. Bu alan alışveriş mağzalarının bulunduğu bölüm ile kumarhane arasında yer almakta. Müzik dinleyip, birşeyler içtikten sonra çok uzaklaşmadan keyifli bir güverte gezisi yapabilirsiniz. Kumarhane kollu makineler ve masaların olduğu bölümler olmak üzere ikiye ayrılmış durumda 18 yaş sınırı mevcuttur.

costa-magica-lido-deck

4. güvertede internet kafe ve disko mevcuttur. Disko akşam saat 22:00’da açılıp gecenin ilerleyen saatlerine kadar eğlenceye devam edebileceğiniz bir alan.

Gemide belirlenmiş alanlar dışında sigara içmek yasak durumda. Bir kaç sene öncesine kadar kumarhanede sigara içilmesine izin verilsede son 2 senedir burada da sigara içilmesi yasaklanmış durumda fakat genel kullanım alanlarının bulunduğu 4. ve 5. güvertelerin yan alanlarına açılan bir çok kapı mevcut. Bu kapılardan dış güvertelere çıkıp sigara içebilirsiniz.

Gemide 2 adet havuz 8 adet jakuzi bulunmaktadır. Özellikle havanın güzel olduğu yaz döneminde güneşlenme güvertesine girip havuzun tadını çıkarabilir, muhteşem deniz manzarasını izleyebilirsiniz. Havuzun bulunduğu güvertede sabah sporu için geminin animasyon ekibinden bir personel saat 07:00 – 09:00 saatleri arasında yolcularla birlikte spor yapmakta. İlerleyen saatlerde step dersleri, dans yarışmaları da yine bu güvertede düzenleniyor.

Genel olarak değerlendirmek gerekirse Costa Magica Avrupa sularında yüzen en iyi gemi değil fakat fiyat performans olarak değerlendirmek gerekirse standart gemi şirketleri arasında en iyi orana sahip gemilerden biri. Özellikle 2017 Yılının En Güzel 5 Cruise Rotası yazımızda bahsettiğimiz Norveç Fiyordları programı ile yaz dönemi için muhteşem bir alternatif konumunda.

 

 

 

 

Sosyal Medya

Beğendiysen paylaş!